

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 40 V |
| Length | 6.35 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 6.35 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | NPN |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 250 MHz |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 600 mA |
| Max Power Dissipation | 625 mW |
| Power Dissipation | 625 mW |
| Max Collector Current | 600 mA |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 40 V |
| Transition Frequency | 250 MHz |
| Element Configuration | Single |
| Max Frequency | 250 MHz |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 40 V |
| Max Breakdown Voltage | 40 V |
| Gain Bandwidth Product | 250 MHz |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 60 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 750 mV |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 6 V |
| hFE Min | 100 |
| Schedule B | 8541210080 |
| Max Cutoff Collector Current | 600 mA |
| Transistor Type | NPN |
Stock: 1180
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09696
Ext.Price$0.09696
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09696 | $0.09696 |
| 10 | $0.08640 | $0.86400 |
| 50 | $0.07699 | $3.84950 |
| 100 | $0.06805 | $6.80500 |
| 500 | $0.06014 | $30.07000 |
| 1000 | $0.05568 | $55.68000 |
| 3000 | $0.05155 | $154.65000 |
